Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cirkevný alebo civilný sobáš? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Smutný život.
p_m
<< < 1 2 3 > >>

Ja sa nestazujem, ...

.. moje intelektualne potreby su uplne naplnene obsahom mojej bohatej kniznice.
 

 

Človek nieje stále mladý, zdravý, sebestačný,...
 

Ano, to je pravda ...

...a ked uz sa nedokaze postarat sam o seba a nechce byt na obtiaz inym, nasleduje civilizovane riesenie - eutanazia.
 

 

O tom sa porozprávame keď na to príde. Zatiaľ tomu hovorím silné reči.
 

 

Nie si Ty náhodou môj dvojník? Musím totiž súhlasiť s každým tvojim/aj predchádzajúcim/slovom.
 

 

Asi nie. Pozri tvoju a moju karmu. To je možno témou :-).
 
Hodnoť

 

Na Slovensku je zial este stale svadba sposobom, ako "sa ukazat", ako demonstrovat ze "my na to mame" pred celym pribuzenstvom a polovicou dediny. Preto su hlavne na vychode slovenska bezne svadby typu "len taka mala rodinna - len 200 ludi". Ked sa pozrieme trebars do susednych Ciech, najdeme tam stale silnejuci trend svadieb na urade, len s rodicmi, 2-3 kamaratmi ako svedkami a s obedom v restauracii ako svadobnou hostinou...
 

 

Ach to slovenské, závistlivé...
Svadba je predsa príležitosť, kedy sa spolu stretávajú dve rodiny, ktoré sú nielen rozvetvené ale najmä súdržné. Som rád že mám 68 bratancov (vždy ochotných pomôcť) a manželka 48. Možno u vás je to o tom aby ste sa mohli pred niekým vystatovať. U nás je to o tom, že sa spolu zídeme a tri dni sa tešíme z toho, že sa dvaja mladí ľudia majú radi a že sa chcú (pri dnešnom ekonomickockom a ešte čo ja viem akom alibizme) vydať na spoločný život. A tak ako stojí rodina pri nich pred oltárom, tak stojí pri nich aj počas života (bezúročné pôžičky, výpomoc na stavbe domu, opatrenie detí).
 

Preboha a preco ...

... by sa mali stretnut dve rodiny, ktore si boli dovtedy cudzie ? Fakt nechapem tuto "dedinsku" mentalitu, kde sa neposudzuju ludia podla toho aky v skutocnosti su, ale podla toho s kym su pribuzni.
 

 

pretože tí sedliaci boli naučení si navzájom pomáhať, namiesto vyvyšovania sa jeden pred druhým.
tí dedinskí mentalisti nemávajú problém pomôcť okoloidúcemu pocestnému, aj keď nepatrí do ich rodiny.
škoda, že sa to dnes mení a čoraz viac ľudí začína preberať mestskú mentalitu obohnanú trojmetrovými betónovými múrmi
 

A ako suvisi ...

... vzajomna pomoc z nezmyselnymi ceremoniami spojenymi so svadbou ? Na 3 m betonovom mure, ktory zabezpecuje moj sukromie a hlavne pokoj od otravnych susedov, nevidim nic zle.
 

 

To bude asi tým, že sedliaci sú bytosti jednoduché a na bytie im nestačí dvojková sústava.
 
Hodnoť

prečo svadba

v kostole, ked donho niekto nechodí ani nemá potrebu sa k cirkvi hlásiť? potom sa nečudujte, že tak vidíte veriacich, len nejaký pokrytecký vonkajší prejav...
 
Hodnoť

 

Dievčička (hľadal som primeraný výraz a taký, ktorý by neurazil, tak som siahol po Dobšinskom) napísala:
"Len ma tak nevychovali. Nie som ani pokrstená, pretože farár ma odmietol pokrstiť, pretože moji rodičia neboli sobášení v kostole. Milý farár.
Necítim sa kvôli tomu, že by som o niečo prišla a nič mi nechýba."
Skúsim vychádzať z toho "milý farár", čo určite nie je myslené pozitývne. Ale prečo? Odmietol jej niečo na čo má nárok?, niečo čo sa musí dostať? Za peniaze, alebo lepšie zadarmo? Návštevu kina, plavárne, diskotéky,... Predsa nie. "Milý farár" odmietol niečo, o čo ani nestála, ako píše heď v nasledujúcej vete. Necíti pre to ujmu, nechýba jej to. Tak prečo chce od kňaza niečo čo je v podstate také isté (krst i sobáš sú sviatosti) a čo jej za takých podmienok, nemôže dať. Tí, ktoíý to od neho majú dostať, to považujú za nutnosť a vysluhovanie bez takejto potreby za zneužívanie. Kňaz nie je štátom platený vybavovač prianí o zábavu, aj keď podvodom to u neho možno získať. Prečo to chcieť za takúto cenu. Pre fotogenickejší obrad? Pretože je to tak krajšie, dôstojnejšie, páči sa mi to, babka to chce, je to lacnejšie ako hrade,...?
Kňaz (to je podstata a môže byť i farár, ale nemusí) jednoducho nie je entertainer.
 

 

opravim vas na slovensku je farar plateni statom... a aku ma potom ulohu knaz? Napr na fararovi u nas v meste bedam len to ze sa mu dlho rocne dari udrziavat telesnu hmotnost niekde pri 200 KG a pravidelne nakupovat palenku v 25 km vzdialenom byvalom okresnom meste... No a este odmieta sobasit ludi co nemaju birmovku, nie to ci su pokrsteny. Proste blby vychdniar ktoreho pustili na Liptov ...
 

 

V prvom rade nenadávaj nikomu do blbých východniarov, lebo človek, čo napíše "platení farár" a "pokrstený ľudia" na to akosi nemá právo. V druhom rade - možno si rozhorčená/ý správaním konkrétneho človeka, ale plošne sa takto uvažovať nedá. Skutočne nechápam, načo je niektorým cirkevný sobáš (pre parádu?), ak sviatosti, ktoré by tomu mali akosi prirodzene predchádať (krstom počnúc, birmovaním končiac) im nič nehovoria. Tak isto som toho názoru, že cirkevne nezosobášení manželia (takí, ktorým v tom nič nebráni), by nemali mať automaticky krstené deti. Ak slobodná mamička, ktorú si otec dieťaťa odmietne vziať, dá pokrstiť dieťa - to je v poriadku, lebo tá sa v podstate nemá s kým zosobášiť, ale ak dvaja ľudia, ktorí sa cirkevne zosobášiť odmietajú z akýchkoľvek osobných dôvodov, chcú pokrstiť dieťa, o čom to vlastne je? O sebectve, tvrdohlavosti a povýšenectve, o tom, lebo ja to CHCEM, či my CHCEME a inak to nebude a nejaká cirkev, či farár nám nemá právo do toho hovoriť? Chce sa mi nad tým, plakať i smiať zároveň.
 

Skuste iny uhol pohladu

prispevok 3/3 Ad cast cirkevne nezosobaseni rodicia ziadaju o krst dietata. V tomto pripade sa skus pozriet aj inymi ocami. Cirkev nie je len vykonavatelom rimskeho cirkevneho prava, ale aj Kristovko prikazu: "Nechajte malickych ist ku mne". Sice je to kuriozny pripad, kedze dieta nie je posvacovane modlitbou rodicov, ale odmietnut krst je vzpriecenim sa Kristovmu slovu. Ved funkciu rodicov v tomto mozu zastat hoc krstni alebo stari rodicia.
A este ked uplne chceme ist do krajnosti: napriek sviatostiam a cirkevnemu pravu, ak manzelia maju len obciansky sobas a ziju s uprimnym srdcom pred Bohom, tak "nech je vase ano a vase nie nie" - pred Bohom je zavazny uplne dostacujuco civilny sobas bez ohladu na sviatosti a cirkevne pravo.
 

 

Nie sú schopní za normálneho života rodičov detí dostáť sľubom, ktoré sú súčasťou obradu a ani žiadosť o krst nie je úprimná. Preto to musí počkať na slobodné rozhodnutie dieťaťa v čase, keď sa vie samostatne a dobrovolne rozhodnúť. Také záväzky ako prijatie sviatosti môžu za dieťa naozaj prijímať len rodičia (nemusia byť biologickí, ale skutočná mama a skutočný otec - pokiaľ sú).
 

 

Keď ma chcete opravovať, mali by ste vedieť. (Inak nie je zvykom si vykať v takýchto diskusiách, ale dobre.) Je ťažko diskutovať s niekým, kto nevie rozoznať čo je kňaz a čo farár. Inak pre info každý farár musí byť kňaz, naopak ani z ďaleka. Prečo ma chcete opravovať. Nikde som predsa netvrdil, že to tak nie je. Dokonca platí, že veľká väčšina kňazov (farári všetci - platí pre katolícke cirkvi - ak je niekde nejaký úplne špecifický prípad ospravedlňujem sa) je platená štátom. To však neznamená, že sú poskokmi na napĺňanie hocijakých chúťok kohokoľvek. Sú platení na výkon kultu za stanovených podmienok. V to patrí i vysluhovanie sviatostí, ale len duchu i litere Kódexu kánonického práva. A kopa ďalších povinností vyplývajúcich z pastorácie prípadne iných úloh zo zaradenia v ústrediach miestnych cirkví to sú diecézy. Možno lepšie budete počuť na slovo biskupstvá. U farára do toho platu patrí i spravovanie farnosti.
K invektívam o farárovi u "vás" sa nemá zmysel vyjadrovať. Jednoducho pri vašej zbehlosti vo veci nie ste spôsobilý posudzovať jeho činnosť, je vysoko pravdepodobné, že ste predpojatý a oznamovať vás za porušenie kódexu diskutujúceho by bolo na škodu veci. Je lepšie, keď si túto úroveň diskusie môžu ľudia zažiť.
 

 

Myslím, že s týmto príspevkom sa dá súhlasiť od A do Z.
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 3 059
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 278
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 337
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 96
 5. Ján Šeďo: Sulík vyhlásil vojnu občanovi Slávikovi - konečne ! 89
 6. Martin Greguš: Ľuboš Blaha, etický kódex a jeho koniec na APZ. Správal sa s dôstojnosťou k verejnosti? 72
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 70
 8. Karolína Olšavská: Keď si rodič prostredníctvom detí plní svoje sny alebo Ako zasiať v deťoch zlo 68
 9. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 60
 10. Ján Jakubčo: Slovenská lyžiarska asociácia a zjazdové lyžovanie očami dlhoročného pretekára 57

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 2. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 3. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 4. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 5. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 6. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 7. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 8. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 9. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.


Už ste čítali?